Poleg osnovnega zdravstvenega zavarovanja imamo v Sloveniji tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki mu pogovorno pravimo tudi dodatno zdravstveno zavarovanje. Le-to je namenjeno kritju razlike do polne cene zdravstvenih storitev, ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije. To pomeni, da bi brez sklenjenega dopolnilnega zavarovanja morali za večino zdravstvenih storitev doplačati sami. To predstavlja precej visoke stroške, ki lahko ogrozijo vaše zdravljenje ter materialno stanje vas in celotne družine.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje lahko uveljavljate le z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem. Namenjeno je vsem s statusom zavarovane osebe v obveznem zdravstvenem zavarovanju in zavezancem za plačilo doplačil. Izjema so otroci, dijaki in študentje do 26. leta starosti.
Mesečna osnovna premija znaša 34,50 EUR. V skladu z Zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju se zakonsko določen davek (DPZP) od dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne obračunava.
KAJ TO POMENI V PRAKSI?
Razmerja pri različnih zdravstvenih storitvah, med dopolnilnim in obveznim zdravstvenim zavarovanjem, določa Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Na podlagi slednjega obvezno zavarovanje krije 70% stroškov zdravljenja, dopolnilno zavarovanje 30%. V primeru poškodbe izven dela torej 30% stroškov zdravljenja ob urejenem dopolnilnem zavarovanju krijemo mi, v nasprotnem primeru bi ga morali plačati sami.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje krije stroške:
Paket zdravnik krije:
Zavarovanje za tujce
Zavarujejo se lahko vsi tujci, ki v Slovenijo prihajajo na obisk, zaradi zaposlitve ali na študij.
Krije naslednje stroške: